ANASAYFA                                         IQ TEST                         MÜLAKAT                        ÖZGEÇMİŞ                       İLETİŞİM

MÜLAKATLAR

  

Mülakat Türleri        

Mülakat aşamasına geldiyseniz, ya binlerce cv arasından tüm filtreleri aşarak aday olmaya hak kazandınız,yada genel kültür,genel yetenek,yabancı dil ve kişilik testlerinden geçer not aldınız. Günümüzde , başvurulan pozisyona göre insan kaynakları departmanları eleme aşamaları oluşturmaktadır, bu bazen bi yetenek sınavı, bazende bi telefon mülakatı olabilir, geldiğiniz yol hangisi olursa olsun eğer bir yetkiliyle görüşme aşamasına geldiyseniz dikkat etmeniz gereken önemli hususları bilmenizde fayda vardır. (devamı için başlığa tıklayınız)


Mulakatta ne sorulur?
Başvurduğunuz işe girmeden önce mülakata gireceğiniz kaçınılmaz,aşağıda size örnek olabilecek birkaç soru derledik,mülakat sırasında bu soruların cevabını nasıl vereceğinizi düşünürken, oturuş biçimi ve hareketlerinizin de değerlendirildiğini unutmayın, eğer sizin de girdiğiniz mülakatlardan aklınızda kalan soru ve detaylar var ise lütfen admin@personelport.com adresine yazın,buradan herkese ulaştıralım...!!!(devamı için başlığa tıklayınız)


Mulakatta ne yapmali?
İlgili üniversitelerden mezun, Office programlarına hakim, İngilizce bilen, Tercihen 2.yabancı dil bilen, Erkek adaylar için askerlikle ilgisi olmayan, Aranan nitelikler dahada arttırılabilir!!!
Şartları sağladınız, birkaç sınav aşamasından başarıyla geçtiniz ve artık mülakattasınız. Evet bu yazıda size ne yapmanız gerektiğinden söz ediyoruz,aslında maddeler halinde sıralamak daha yararlı olur:(devamı için başlığa tıklayınız)


 

Mülakatta elenenler neden şansını kaybediyor ?
Üniversite mezunu çok,çok iyi derecede olmasa da yabancı dil bilen üniversite mezunlarının sayısı azımsanmayacak kadar fazla,böyle bir ortamda seçim yapmak demek kriterleri eğitimden çok sosyal özelliklere kaydırmak anlamına geliyor. Görüşmeye gittiğinizde sizin gibi, üniversiteden mezun olmuş birçok insanla karşılaşıyorsunuz, kimleri heyecanlı, kimileri yılgın, kimisi sessiz, kimiside oradan oraya birileriyle bilgi alışverişinde bulunmaya çalışıyor. Yaptığınız bu kısacık gözlemle bile evet ben şu köşedeki çocuktan daha iyiyim,yada şu mavi kravatlı çocuk çok harketli duruyor benim için rakip olabilir diye düşünceler oluşturuyorsunuz kafanızda.Evet işte iş görüşmesinin mantığı aslında bu.Siz nasıl dışarıda bekleyen insanları süzerek kendi şansınızı değerlendirmeye çalışıyorsanız, görüşmeye gittiğiniz kişiler de daha siz kapıyı açarken sizi süzmeye başlıyorlar. (devamı için başlığa tıklayınız)


Mulakatta ne giymeli ?
İş görüşmelerinin en önemli kısmı belkide ilk izlenimin iyi oluşturulmasıdır. Bu sebeple görüşmeye gittiğinizde uygun kıyafeti seçmek size bir adım önde başlamayı sağlayacağı gibi yanlış bir seçimde sizi bir adım geri itebilir. Görüşmeye gittiğiniz şirket ve pozisyon ne olursa olsun giyiminiz sizin kendinize ve işverene verdiğiniz önemin göstergesidir. Bu sebeple kot pantolon, spor kıyafetler, spor ayakkabı vb kıyafetlerle görüşmeye gitmemeniz yararınıza olacaktır. (devamı için başlığa tıklayınız) 

 


 www.personelport.com